با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و همران عزیز و همیشگی سایت استاد

امروز با جلسه اول آموزش متلب در درس کنترل خطی که بیشتر در گرایش کارشناسی برق قدرت مورد استفاده قرار میگیره در خدمت شما هستیم امیدواریم که در پایان دوره بتونین حداقل گوشه کمی از نرم افزار متلب رو یاد بگیرین.

هدف از این جلسه : 

یادگیری نحوه تعریف انواع سیستم در متلب

ابتدا بهتره بگیم که هر سیستم با توجه به بالاترین توان موجود در مخرج کسر شناخته میشه مثلا اگر در یک مسئله توان در مخرج کسر (2) باشد  میگوییم این سیستم مرتبه (2) است اگر (3) بود مرتبه (3) و همین طور الی آخر که برای تعریف هر کدام در متلب باید از فرمول مخصوص خودش استفاده کنیم که در ادامه بیشتر خواهیم گفت خوب امیدوارم با تعریف سیستم اشنا شده باشین  بریم سراغ شروع جلسه اول.

گام اول معرفی سیستم بود که امیدوارم متوجه شده باشین و اگه هنوز متوجه نشدین نگران نباشین در ادامه با مثال ها متوجه خواهید شد پس بدون حرف اضافی و اتلاف وقت دیگه ای بریم سراغ مثال ها و آموزش متلب و البته قبل از شروع بهتره فرمول کلی رو ببینیم و با دیدن این دو عکس فکر کنم متوجه بیس یا پایه کلی کار بشین

1 : سیستم مرتبه (2)  

خوب ما میخواییم که فرمول پایین رو در نرم افزار متلب با کد نویسی درست کنیم با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم  بالا ترین توان موجود در مخرج کسر مثال زیر (2) است پس متوجه میشیم که سیستم مرتبه 2 هستش  و میریم سراغ ادامه کار….

خوب با توجه به فرمول کلی به جای (x) در فرمول اصلی بالاترین توان یا مرتبه سیستم رو میزاریم که تو این مثال عدد (2) است پس میزاریم و چون در پشت (s) ها یا به اصطلاح ضریب (s) در این مثال (1) ما در قسمت (den) فقط (1) میزاریم و چون در مثال   (3)تا کاراکتر یا حرف داریم (3) تا (1) میزاریم

 

2 : سیستم مرتبه (3)

3 : سیستم مرتبه (4)

در سیستم های مرتبه (3) و (4) هم مطابق سیستم مرتبه (2) عمل شده  ولی لازم به ذکر است که همیشه فرم کلی در فرمول اصلی در قسمت (den) مرتبه سیستم(+1) حالا این یعنی چی؟ ببینین وقتی سیستم مرتبه (2) باشه (+1) میشه (3) پس در قسمت (den) ما باید (3) حرف بذاریم سیستم های دیگر هم به همین ترتیب هستند.

فیلم این قسمت از آموزش هم به زودی برای دانلود آماده میشود ما را با دادن نظر و اشتراک گذاری و معرفی به دوستانتان یاری کنید تا هر چه بیشتر و بهتر بتونیم انجام وظیفه کنیم.

من الله توفیق ….. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *